КАК ПРИЕМАТ УЧИТЕЛЯ ПЕТЪР ДЪНОВ ХОРАТА ОТ БЪЛГАРИЯ?
СВЕЩЕНИЦИТЕ:
Независимо че висшите духовници от Православната църква критикуват Петър Дънов, обикновените църковни служители го уважават. Свидетелство за това е посещението на семинаристи и техните учители на Изгрева, където Учителя разговаря с тях и им дава полезни съвети.
ПАПАТА
“В днешната епоха най-големият философ, който живее на земята, е Петър Дънов”
Джовани Ронкали (папа Йоан XXIII)
Джовани Ронкали е представител на Ватикана в България през 1925 – 1935 г. Тук той се запознава с Учението. По време на Втората световна война спасява много хора от фашистките репресии и смърт.
От 1945 до 1953 той е представител на Ватикана в Париж. По същото време там започва своята духовна дейност и Михаил Иванов (основен разпространител на Учението по света).
Джовани Ронкали става папа Йоан ХХIII през 1958 и прави една от най-големите реформи в католицизма (срещата Ватикана II). Наричан е: “ Благият папа” и “Добрият папа’’. До края на живота си остава добър приятел на България.
ЕВАНГЕЛИСТИТЕ
Един от видните български евангелисти през първата половина на 20 в. е Стоян Ватралски. Той е първият българин, завършил Харвард; спечелил конкурс за бакалавърски химн на Харвард, който се пее и до днес при завършването на бакалавърския клас. Във вестник ‘’Зорница’’( 1926 г, бр. 38, 39 и 40) той написва три статии с общо заглавие ‘’Кои и какви са Белите братя’’ (‘’Моето гостуване и плен у белите братя’’, ‘’Молитвено тържество преди изгрев слънце’’ и ‘’Дънов’’).
Стоян Ватралски пише за Белите братя следното: ‘’Две са отличителните черти на Белите братя: лоялна, беззаветна преданост, заедно с благоговейно доверие към Учителя им; и братствени, любезни обноски помежду им... Това са хора усърдни, които гладуват и жадуват за правдата, които копнеят за ‘’братствоединство’’... Честни люде, честни българи.’’
А за самото Учение авторът пише: ‘’Две неща, създадени от самия него, издигат Учителя на Белите братя до български фактор от исторично значение: първо - неговото силно прихватливо учение; второ – неговите добри и предани ученици.”
Учението и мирогледът на Петър Дънов нямат нищо, което да е непримиримо с Христовото учение. Ядката му е Любов, Мъдрост и Истина. Това ново учение е древно като планините и чисто като светлината. И при това не по-малко християнско. В него има чудесни възвишени морални наставления. Кой свещеник и на коя черква е дал на своето паство по-възвишен и по-християнски лозунг от ‘’Верен, истинен, чист и благ всякога бъди!’’?
Няма съмнение, че в религиозно отношение Дънов е пил дълбоко от мистиката на Изтока..., но той не е забравил отрезвителната струя на Евангелието.’’
МЮСЮЛМАНИТЕ
В Братството често идват български турци. Това е така, защото в Учението и в Обществото не се прави разделение на базата на етнос, вяра... Това, което се е слушало в беседите преди и днес, е универсално като морална стойност. То е близко до душата на всеки честен и добър човек по света. Затова все по-често цитати от Учителя могат да се намерят в турски интернет страници.
Ето и една случка от миналото, която доказва, че добротата и духовността не зависят от религиозни и верски предразсъдъци.
По време на Втората световна война Борис Николов (един от ръководителите на Братството след смъртта на Учителя) е в Скопие. Със своето безстрашие и най-вече със своята философия за живота той прави силно впечатление на местния ходжа. Затова, по негова покана, изнася лекция пред мюсюлманите в Скопската джамия. (виж „Срещи с малките братя”, Борис Николов, ISBN954-744-047-0)
ЕВРЕИТЕ
Равинът Даниел Цион има много добро отношение към Учителя Петър Дънов. По време на техните срещи двамата разискват проблеми, отнасящи се до моралното развитие на хората по света и най-вече в България.
По време на Втората световна война Даниел Цион и група от видни български евреи идват при Учителя с молба да пази скъпоценностите на Софийската синагога, докато свърши войната. След края на войната евреите си ги получават обратно, без никакви липси.
БУДИСТИТЕ
“Аз съм един мъдрец, Учителят е в България” – това са думи на Онисабуро Дегучи, водач на японското движение Оомомото.
През 1926 година Братството установява връзки с Оомомото, една от най-влиятелните духовни организации в Япония преди войната. Най-известният представител на тази школа е Морихей – създателят на Айкидо. Айкидо се превежда като “Пътят на хармонията” или “Пътят на любовта”. А често учението на Учителя Петър Дънов се нарича Учението на Любовта.
Приятелството с Оомомото продължава и днес.
ИНДУСИТЕ
По време на Втората световна война в страната на Изгрева живее и работи един журналист от Индия. По-късно, в края на 50-те години, той става член на индийското правителство и така се затвърждават още по-дълбоко връзките на индусите с учението на Оомомото и това на Петър
Дънов.
АФРИКАНЦИТЕ
Говорят с невероятна любов за България и Учителя. Центровете в Конго се наричат... Рила и Красота. Това е достатъчно.
http://mikael7.com/